Start Kontakt
Aktualności

Powrót do aktualności


Święto Patronalne Bursy 2021/2022

today 2022-04-13
Za nami wielce ekscytująca wydarzenie – Święto Patronalne Bursy. Po dwóch latach przerwy, spowodowanej obostrzeniami związanymi z  pandemią, ponownie grupa teatralna  Bursy gościła na deskach Teatru Groteska. Długie oczekiwanie zaostrzyło nasze apatyty. Czy zostały one zaspokojone?  Odpowiedzi na to pytanie powinna udzielić licznie zgromadzona publiczność. Sądząc jednak po owacjach i zakulisowych komentarzach po spektaklu jesteśmy pewni, że tak. Po pierwsze wybór dramatu "Dzień Gniewu" Romana Brandstaettera chcąc nie chcąc wpisał się w realia  obecnej rzeczywistości. W obliczu wojny w Ukrainie spotęgował wrażenia ocierając się o nasze własne doświadczenia. Po drugie, po praz pierwszy nasi wykonawcy zmierzyli się ze śpiewem, ponieważ trzonem  spektaklu jest narracja chóru zakonników (nawiązanie do tragedii greckiej), który opowiada o wszystkim, będąc jednocześnie aktywnym uczestnikiem wydarzeń. Braciszkowie  wyszli z tej walki zwycięsko, zaskakując wszystkich swoimi umiejętnościami, których podobno sami nie byli do końca świadomi.  Tegoroczny występ był dla naszych podopiecznych wyjątkowym wyzwaniem,  poprzedzonym długimi godzinami przygotowań, ale stworzone przez nich kreacje aktorskie wzbudzają nasz podziw i utwierdzają w przekonaniu jak duży mają potencjał.
 
Oczywiście nie można pominąć części artystycznej związanej z występami muzycznymi. Wielu z  wykonawców po raz pierwszy zaprezentowało swoje możliwości w ramach Święta Patronalnego, więc także tutaj dominował spory element pozytywnego zaskoczenia i zachwytu.  Chcemy być tak zaskakiwani jak najczęściej!
 
Podsumowując w imieniu  wszystkich zgromadzonych na widowni sceny kopułowej Teatru Groteska : DZIĘKUJEMY. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym ale przede wszystkich Wam drodzy Bursanci oraz osobie bez, której nie było by tego wszystkiego - Panu Maksymilianowi.
 
Na koniec wymienimy osoby stojące za powodzeniem tegorocznego Święta Patronalnego. 
 
Obsada aktorska:
Dominika Małek, 
Jan Szerszeń 
Mikołaj Janas
Bartłomiej Bury
Stanisław Gotfryd
Wojciech Stosel
Szymon Fiejtek
Bartosz Nowak
Mikołaj Ochman
Piotr Herbuś
Szymon Wandor
Szymon Sater
Reżyseria: pan Maksymilian Cepiga 
Muzycy:
Jakub Soczek
Kordian Zawierucha
Adam Dawiec
Wojciech Stosel
Marcin Paluch
Tomasz Karlak
Juliusz Łukasik
Prowadzący: Kasper Kaliniak